آمار

آمار مطالب
مطالب :

آمار بازدید
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید کل :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

بک لینک

مورخان تصریح کرده اند که سپاهیان ایران برای نخستین بار در این جنگ تفنگ به کار بردند . و چون شاه تأثیر سلاح آتشین را از نزدیک دریافت دستور داد همه آنان را به تفنگ مسلح و مجهز کنند .

برای این که از اقوال مورخان و محققان چیزی و گرچه مهم نباشد ناگفته نماند ، عقیده مؤلفان ارمنی را نیز می آورم . آنان گفته اند : تبریز از جمله شهرهای بسیار کهن آسیاست ، و در زمانهای قدیم شاهستان یعنی پایتخت نامیده می شده . از پادشاهان ارمنستان یکی به نام کسروئس (cosroes)  این نام را به تبریز که در زبان ادبی ارمنستان به معنی جایگاه انتقامجویی است ، تغییر داد . زیرا او پادشاه ایران را که برادر وی را کشته بود در این شهر شکست داد .

ایالت تبریز بزرگ ترین و مهم ترین ایالات ایران است ، به همین جهت لایق ترین و مهم ترین افراد به حکومت این ایالت منصوب می شوند . از این شهر هر سال در حدود سی هزار تومان که معادل یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار لیور است عاید می شود . البته درآمدهای جنسی و غیر رسمی که به طور کلی در حکومتهای آسیایی به دست می آید ، و مقدار آن نیز زیاد است عایدی رسمی به حساب نیامده است .

 حاکم تبریز به عنوان عالی و ممتاز "بیگلربیگی " خطاب می شود ، و همیشه سه هزار سوار

زیر فرمان دارد ، و حکام و خانهای شهرهای قارص ، اورمیه ، مراغه ، اردبیل و بیست سلطان

که روی هم پانزده هزار سپاهی زیر فرمان دارند همه فرمانبر وی اند .

در تبریز دو تن از کشیشان به پیشبازم آمدند،و مرا در محلی که برای اقامت و پذیرایی مسافران آماده دارند فرود آوردند . از ایشان خواهش کردم مدت پانزده روز خبر آمدن مرا به کسی نگویند . زیرا می خواستم در این مدت همچنان که محمولاتم را هنگام ورود به مینگرلی کاملا" مرتب و منظم کرده بودم ، در این جا نیز نظم و ترتیب بدهم ، و چیزهایی را که برای شاه آورده بودم چنان ردیف و مرتب کنم که به هنگام لازم بتوانم یکایک را به معرض تماشای شاهنشاه بگذارم . اما دیری نگذشت که بسیاری از مردم آگاه شدند و میرزاطاهر پسر تحصیلدار کل ایالت که در آن زمان در غیاب پدرش وظایف وی را انجام می داد ، کسی را نزد رئیس گروه مبلغان فرستاد و پیغام داد از این که وی را از ورود اروپاییانی که به خانه خود پذیرفته هند آگاه نکرده اند متعجب شده است . اسقف برای پوزش طلبی از قصورش نزد وی رفت ، از طرف من به وی گفت : چون تازه آمدم و هنوز خود را برای بیرون رفتن آماده نکرده ام خدمت نرسیده ام ، و البته چند روز دیگر پس از این که فی الجمله به وضع خود سر و صورتی دادم برای عرض سلام خدمت می رسم .

روز بیست و سوم آقای میرزاطاهر که در سفر اولم با او آشنا شده بودم ، همراه پسر خان گنجه به دیدنم آمد ، وی با محبت و مهربانی زیاد مدت دو ساعت درباره اخبار و اوضاع اروپا خاصه پیشرفت علم و صنعت در آن قاره مطالبی از من پرسید . از آن پس مدتی با خوشحالی و مسرت از دولتمندی و مقامات مهم افراد خانواده خود ، و وظایف خطیری که به برادرش سپرده شده صحبت کرد و گفت او ارشد سه برادر جوان ترش می باشد و همه تأهل اختیار کرده اند . ابراهیم پدر میرزاطاهر چنان که اشاره شد محصل کل مالیات در سراسر آذربایجان بود . همان کسی بود که در کتاب تاجگذاری شاه سلیمان بارها از او یاد و خبرهایی از وی درج شده است .

بقیه در ادامه مطلب

وقتی من وارد تبریز شدم در آن جا نبود ، و برای انجام دادن امور مربوط به خود به شزوان واقع در نزدیکی دریای خزر رفته بود و پسرش وظایفش را انجام می داد . وی به زبان ترکی و عربی آشنا بود ، و به این زبان  و زبان فارسی کتابهای زیاد داشت . افرون بر این طی چند سال از یک مبلغ مسیحی فلسفه غربی و علوم اروپایی را فرا گرفته بود . روی هم رفته مردی متبحر ، هوشمند ، روشن بین و عارف بود . بعد از دو ساعت صحبت کردن در موضوعات مختلف اظهار تمایل کرد که ساعتها و جواهرهایی را که می توانست بخرد نشانش بدهم . من نه میل به این کار داشتم و نه آماده بودم . اما آن قدر اصرار کرد که نتوانستم تقاضایش را رد کنم . ناچار یک قسمت از جواهرهای کوچک و کم بها را نشانش دادم . او چندتای آنها را انتخاب کرد و برداشت .

چون شب درآمد طهماسب بیگ که به جای پدرش منصورخان در سمت فرمانروای آذربایجان خدمت می کرد و پدرش پیوسته در دربار شاه زرگر خاصش را نزد من فرستاد و پیغام داد که روز بعد جواهرات کوچک و سبک قیمتم را به معرض تماشای او بگذارم . در جواب وعده و قول دادم در موقع معین خواهم رفت ،و روز دیگر ، هم به دیدن وی و هم به ملاقات میرزاطاهر رفتم . روز بیست و پنجم در محضر مقامات بلند پایه و شخصیتهای مهم امور دولتی خبر به دام افتادن یک کاروان مهم تجاری به دست دزدان ،مورد تأیید و تصدیق قرار گرفت . این کاروان در ماه گذشته از طریق اصفهان ، از راه خشکی به هندوستان در حرکت بوده است . معمولا" هر سال در ماه اوت از راه قندهار واقع در خراسان کاروان بزرگی به طرف هندوستان راه می افتد . این کاروان ثروت زیاد به همراه داشته ، و با این که عده کاروانیان بسیار بوده ، راهزنان افغانی در فاصله سه روز راه ، به مرز هندوستان به کاروان زده و کلیه اموال آنان را به غارت برده اند ، قاطعان طریق همان افغانان یا تاتارهای ایران بوده اند ، و قبلا" از محل حرکت و جای تجمع قافله اطلاع دقیق و کامل داشته اند .

راهزنان مجهز و مسلح بوده و عده شان بیشتر از پانصد نفر نبوده ، اما از کاروان دویست نفر مسلح نگهبانی می کرده ، افزون براین دو هزار نفر مرد که بیشترشان هندی بوده اند قافله را همراهی می کرده اند . محافظان مسلح کاروان در نخستین دقایق برخورد ، بدون مقاومت گریخته اند ، دیگر همراهان قافله نیز در پی نگهبانان پا به فرار نهاده اند  و در مجموع دفاعشان در برابر مهاجمان چنان اندک و سست بوده که بیش از پانزده نفر کشته نشده اند ، و این عجب نیست زیرا نگهبانی کاروانها را اغلب ارمنیها و هندیهایی به عهده می گیرند که گرچه رشید و دلیر می نمایند همین که چماقی بالا رفت همه می گریزند ، و میدان را به دشمن می سپارند . دیگر کاروانیان چون خود را در معرض خطر و تلف دیدند هر یک به جایی پناه می برد ، و در تتیجه هرج و مرج و آشفتگی عجیبی روی می دهد .

در این تصادف بیش از چندین میلیون پول و کالا به غارت رفته ، اما مقدار واقعی خسارت معلوم نیست ، چه بعضی از بازرگانان برای این که اعتبارشان متزلزل و کاسته نشود از افشای زیانی که به آنان رسیده خودداری می ورزند ، و برخی دیگر برای این که آشکارا نشود چه مبلغ حقوق دیوان را نپرداخته اند مقدار حقیقی زیان خود را به زبان نمی آورند . به هر روی مطابق صورتی که شصت تن از بازرگانانی که مالشان به غارت رفته به حضور شاهنشاه تقدیم کرده اند در جریان این راهزنی سیصد هزار تومان برابر سیزده میلیون و پانصد هزار لیور به آنان خسارت وارد آمده است . اما بسیاری از صاحبان کالا مطمئن اند این مبلغ تنها نیمی از زیانهای وارد بر ایشان بوده است .

گفتنی است که حاکم قندهار متهم به شرکت در این راعزنی بوده از این جهت شاهنشاه فرمان داده وی را دستگیر کنند ، غل آهنین به گردنش بیندازند بر اشتری بنشانند و به انتخاب خودش همراه یک نوکر به اصفهان بیاورند . 

موضوع : عکس ، فیلـم,تاریخچه,
برچسب ها : ,


ادامه مطلب

نظرات این مطلبشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic