آمار

آمار مطالب
مطالب :

آمار بازدید
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید کل :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

بک لینک

روز سیزدهم برای به جا آوردن مراسم خداحافظی پیش رستم بیگ رفتم . زیرا وی ناچار بود دو روز بعد به اردبیل سفر کند و او برای این که در دربار و دیگر جاها به مراد دل راه یابم و بدون رویارو شدن با دشواریها و نابسامانیها کارهایم را انجام بدهم و زودتر به مقصد و مقصود برسم با روشن نگری و مصلحت اندیشی قابل تحسین و آفرین به من دقایق و نکات بسیاری آموخت و راه را نشانم داد . سپس سفارشنامه هایی به چند تن از منسوباتش که همه در دربار مقامات بلندی داشتند نوشت . مخصوصا" به خسروخان فرمانده تفنگداران که از جمله رجال معتبر و مهم دربار بود توصیه نامه مؤثری بدین مضمون نوشت :

هو ، به عرض بزرگ ترین و برجسته ترین شخصیت دربار شهریاری . آن که از غایت بلندی پایگاه سر به آسمان می ساید ، میرساند که : شاردن فرانسوی گل سرسبد جامعه بازرگانان مسیحی که از سوی شاهنشاه فقید خلد آشیان مأمور بود به اروپا سفر کند ، و ارزنده ترین و کمیاب ترین جواهر و نفایس را برای او بخرد و بیاورد ، و اکنون چند روز می گذرد که وارد دارالسلطنه تبریز شده است . چون از زمانهای گذشته من و او دوست صمیم و مهربان هم بوده ایم ، مرا از همه نیات و کارهای خود آگاه ساخته است و گفته است چون شاهنشاه فقید که مرا با چنان مأموریتی به اروپا فرستاد اکنون درگذشته و روح پاکش به عالم علیین پیوسته و در بهشت برین جایگزین شده ، از من که دوست صمیم و امین و قدیم او هستم توقع دارد که وی را به یکی از اجله بزرگان دربار بشناسانم تا او را به حضور شهریار معظم معرفی نماید . وی پس از این که اندکی از صفتهای عالی و فضایل بسیار آن حضرت را از زبان من شنید دل به لطف و کرم آن شخصیت واجب التعظیم بست و خواهش کرد او را به حضور مبارک ارفع امجد معرفی کنم . اینک به اعتماد مراحم عالیه آن حضرت او را به آستان مبارک می سپارم ، و بر این امیدم از برکت عنایات و مراحم حضرت اجل به کمال مقصود راه یابد . تمنای چاکر و او از آن حضرت آنست وسایلی فراهم آورید که جواهرات و نفایسی که از اروپا با خود آورده به دست شاهنشاه عظیم الشأن برساند . اگر این بازرگان بزرگ مسیحی از رشحه ای از عنایات عالیه آن حضرت بهره ور شود سبب خواهد شد که دیگر بازرگانان مسیحی به استظهار چنین حمایتها به پیشگاه شهریار ایران رو آورند ، و ارزنده ترین نفایس خود را عرضه بدارند .

بقیه در ادامه مطلب

روز هیجدهم به قصد ادامه سفر از نایب الحکومه و میرزاطاهر خداحافظی کردم . در آن ساعت این دو با هم بودند و از سر لطف و مهربانی راهنمایی برایم معین کردند . من با نهایت تواضع از محبت و عنایتشان تشکر کردم و گفتم بدین جهت از ایشان درخواست راهنما و هم سفر کرده ام که با اطمینان خاطر ، بدون کمترین نگرانی و دلواپسی به سفر خود ادامه دهم . آنان جواب دادند فرمانهای شاه و گذرنامه ای که از سوی معظم له به نام من صادر شده مطمئن ترین و مهم ترین اسکورت است ، و با داشتن آنها می توانم با  فراغ خاطر سفر کنم ، و با نشان دادن آنها هر چه لازم دارم از هر کس بگیرم . همچنین آنان به من گفتند از سرزمینی می گذرم که در سراسرش امنیت کامل برقرار است ، و از این جهت راهنما انتخاب و در اختیارم گذاشته اند تا باور کنم که نسبت به من نهایت محبت و همراهی را رعایت کرده اند.

عده ای از افراد روشناس و صاحب مقام نیز که در آن مراسم خداحافظی حضور داشتند متفقا" گفته های آن دو را تأیید کردند و گفتند در حقیقت به هیچ راهنما احتیاج ندارم . و می توانم با اطمینان خاطر به سفرم ادامه دهم . با وجود این به منظور اعتماد بیشتر از آقای میرزاطاهر خواهش کردم سفارشنامه ای به مأموران گمرک و مالیات بنویسد تا در طی سفر هیچ گونه ناراحتی برای من فراهم نکنند ، و مجبور  نباشم جا به جا فرامین شاهنشاه و گذرنامه ام را به آنان نشان بدهم . وی بی درنگ تقاضای مرا پذیرفت ، سفارشنامه ای بدین شرح برایم نوشت و به من داد :

هوالله ، امروز که دوم ماه صفرالمظفر سال 1804 است جناب شاردن گل سرسبد همه بزرگان اروپا از این جا عازم شرفیابی به دربار شاهنشاه است . وی حامل بسیاری از جواهرهای گرانبها و دیریاب است که به فرمان شاهنشاه پس از تفحص بسیار از اقطار و اکناف جهان خریده و بر این آرزوست که آنها را نثار پای شاهنشاه معظم ، خلیفه جهان کند . از این رو به موجب این فرمان به همه مأموران در هر جا و هر مقام اعم از حکام لشکری و کشوری ، قضات ، مسئولان گمرک ، مالیات ، و راهداران اکیدا" دستور داده می شود که این بازرگان معتبر و گرامی در طی مسافرت خود به هر جا درآید باید هر چه را بخواهد بی درنگ آماده کنند ، و از هیچ خدمتگزاری دریغ نورزند . باید چنان کنند که بی هیچ رنج و آسیب خود و آنچه با اوست به مقصدبرسد . هیچ کس حق ندارد به هیچ عنوان حقوق گمرکی یا مالیاتی یا باج راه از حضرت ایشان طلب کند . همه مأموران و مسؤولان موظفنند که نه تنها مواظبت  تام  و تمام نمایند که در طی راه هیچ گونه صدمه و ناراحتی به ایشان نرسد ، بلکه باید همگان نسبت به معزی الیه چندان حسن خدمت به جای آورند که با دل شاد و رضای کامل به زیارت ذات همایونی سرافراز و مباهی گردد .

در حاشیه مهر عبارتی از قرآن بدین مضمون آمده بود به پروردگاری رو آورده ام که پناهگاه من است و به محمد فرستاده او گرویده ام .

روز بیستم میرزاطاهر یکی از گماشتگان خود را نزد من فرستاد تا تحقیق کند آیا حقیقت دارد که من و همراهانم می خواهیم تنها و بدون همراهی کاروان حرکت کنیم ، ضمنا" به من بگوید بهتر بلکه لازم است به انتظار حرکت دسته ای بمانم زیرا سفر کردن تنها چند نفر مصلحت و خالی از خطر نیست مخصوصا" مسافرت من که بیگانه و غریبم و محمولات گرانبهایی دارم . همچنین در این فصل کردها و صحرانشینان و ترکمنها و دیگر قبایل بیابانگرد در نقاط مختلف پراکنده اند و اغلب راهزن و در کمین مسافرانند . آنان به سبب شدت گرما با زن و بچه و اغنام و احشام خود از دشتها به کوهستانها حرکت می کنند تا هم گوسفندانشان بچرند ، هم از هوای لطیف و ملایم کوهستان بهره بگیرند و هم راهزنی کنند .

موضوع : عکس ، فیلـم,تاریخچه,
برچسب ها : ,


ادامه مطلب

نظرات این مطلب


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic